مشکل آب قشم تا پایان هفته برطرف می شود-طراحی میوه - طراحی میوه

مشکل آب قشم تا پایان هفته برطرف می شود-طراحی میوه

به گزارش ایرنا، خلیل یکتاپرست روز یکشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان قشم افزود: روزانه ۲۱ هزار مترمکعب آب در شهرستان قشم تولید می شود که این میزان ۲ برابر سرانه مصرف جمعیت این جزیره است.

وی با اشاره به اینکه شبکه آبرسانی تمام روستاهای قشم به جز سه روستا کامل شده است، ادامه داد: آب شرب جزیره تنها از طریق سایت های آب‌شیرین‌کن تامین می وشود که این تک منبعی بودن تامین آب روستاها باعث بروز برخی مشکلات می شود.

سرپرست شرکت آبفار هرمزگان تصریح کرد: هم اکنون پنج آب شیرین کن در سایت های مپنا، کووه ای، رَمچاه، سَلَخ و کاروان آب شرب جزیره قشم را تامین می کنند.

برداشت بی رویه آب مشکل اصلی جزیره قشم

وی مشکل اصلی را نحوه توزیع و مصرف آب در جزیره قشم دانست و افزود: برداشت های بی رویه روستاها واقعیتی است که باید به آن اذعان داشت و می توان آن را ناشی از بی‌اعتمادی مردم به شبکه آب رسانی دانست.

یکتا پرست ادامه داد: هم اینک آب تولیدی به مبلغ ۲۰ میلیارد زیال از سرمایه گذاران به صورت تضمینی خریداری و فقط یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بابت آن از روستاییان دریافت می شود

وی اظهار داشت: علاوه بر آن سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال نیز بابت هزینه قرارداد نگه داری و تعمیرات پرداخت می شود.

سرپرست شرکت آبفار هرمزگان افزود: در مکاتباتی که با وزارت نیرو انجام شده است، افزایش سایت های آب شیرنکن درخواست شده است.

وی ادامه داد: تا قبل اجرایی شدن طرح ایجاد سایت های جدید آب‌شیرین‌کن، سه هزار مترمکعب آب به شبکه تزریق می شود.

وی خاطرنشان کرد: سال ۱۳۹۶ از منطقه آزاد قشم درخواست شد زمینی در باسعیدو جهت احداث آب‌شرین‌کن در اختیار شرکت آبفار هرمزگان قرار گیرد اما تا کنون این امر اجرایی نشده است.

یکتاپرست افزود: شرکت آبفار هرمزگان حتی آمادگی خود را برای خرید زمین در این مطقه اعلام کرده است اما هیچگونه همکاری از سوی سازمان منطقه آزاد قشم ماهده می شود.

وی ادامه داد: در صورت واگذاری به این شرکت، مشکل آب در غرب جزیره به طور کامل برطرف می شود.

سومین شورای اداری قشم هم اکنون در فرمانداری این شهرستان در حال برگزاری است.

شهرستان قشم شامل سه بخش مرکزی، شهاب و حرا با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان در خلیج فارس گسترده شده است.

۷۵۰۰

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار